Cennik schodów, balustrad

Poniżej prezentujemy ogólnopolskie ceny wykonania schodów i balustrad. Kwoty zostały uśrednione i zawierają podatek VAT.
usługa cena
Montaż schodów 50 zł/szt
Poręcze - sosna - 4x6 + lakierowanie 28 zł/mb
Poręcze - drewno twarde 55 zł/mb
Schody na beton bez podstopnicy i wykończenia- dąb/ jesion 250 zł/ st
Schody na beton z 1/3 podstopnicy i wykończeniem – dąb/jesion 320 zł/ st
Schody na beton z podstopnicą i wykończaniem listewkowym – dąb/jesion 400 zł/st
Schody na beton z podstopnicą i wykończeniem wangowym- dąb/ jesion 470 zł/ st
Schody na konstrukcji drewnianej – proste – buk 350 zł/st
Schody na konstrukcji drewnianej zabiegowe – buk 425 zł/ st
Schody na konstrukcji drewnianej proste pełne – dąb/jesion 500 zł/st
Schody na konstrukcji drewnianej zabiegowe pełne – dąb/jesion 600 zł/st
Schody na konstrukcji stalowej 505 zł/st
Schody okrągłe drewniane 400 zł/ st
Schody z "klejonki" - - sosna - stopień + podstopień + lakierowanie 90 zł/mb
Schody z "klejonki" - drewno twarde 155 zł/mb

Cennik schodów, balustrad

Jeżeli planujesz budowę domu dwu lub więcej kondygnacyjnego na pewno interesujesz się cenami schodów i balustrad. Schody są niezbędnym elementem takiego budynku.

Schody można podzielić na dwa rodzaje: zewnętrzne oraz wewnętrzne. Schody zewnętrzne mogą występować w wariantach: schody proste, zabiegowe oraz kręte. Schody proste najczęściej są określane mianem bezpiecznych, ponieważ ich stopnie mają kształt dużego prostokąta. W tej grupie można wyróżnić min. schody jednobiegowe, które pozwalają wejść na piętro bez zmiany kierunku tzw. jednym biegiem. Natomiast schody zabiegowe są przykładem schodów dwubiegowych. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy nie chcemy, aby schody zajmowały zbyt dużo miejsca. Warto pamiętać, że szerokość stopni schodów zabiegowych od zewnątrz jest większa niż od wewnątrz, przy zachowaniu stałej szerokości pośrodku stopnia. Bardziej skomplikowaną konstrukcję mają schody kręte, które posiadają średnicę od 1,4 do 2,6 m. Zaletą tego rozwiązania jest wysoka trwałość zarówno konstrukcji, jak i materiału, który wyróżnia się dużą odpornością na złe warunki atmosferyczne.

Schody wewnętrzne w ostatnich latach nabrały szczególnego wymiaru. Nadal pełnią przede wszystkim swoją funkcję użytkową, ale jednocześnie stały się elementem kompozycji wnętrza i jego dekoracją. Najczęściej schody są lokowane na otwartej przestrzeni, są częścią salonu lub dużego holu. Ze względu na kształt można wyróżnić schody proste – jednobiegowe, dwubiegowe podzielone spocznikiem lub zabiegowe. Natomiast na planie koła możemy rozróżnić schody kręte, które są mocowane do wspólnego wewnętrznego słupa.

Koszty związane ze schodami zależą przede wszystkim od kształtu konstrukcji oraz użytego materiału przy wykonaniu schodów. Jeżeli interesują nas schody zabiegowe z drewna np. sosny musimy liczyć się z wydatkiem ok 4,5 tys. zł. Tańszym rozwiązaniem są schody z tzw. „klejonki”. Przy budowie takich schodów również zostanie użyta sosna. Za metr bieżący zapłacimy 90 zł. W cenie wliczone jest również lakierowanie stopni i podstopni. Schody z klejonki mogą również zostać wykonane z drewna twardego. Koszt metra bieżącego takich schodów wzrośnie do około 155 zł.

Schody okrągłe drewniane kosztują od 350 do 450 zł za sztukę. Cena wzrasta do nawet 650 zł jeżeli interesuje nas konstrukcja stalowa.

Integralną częścią schodów są balustrady. Koszt wykonania poręczy wraz z lakierowaniem wynosi 28 zł za metr bieżący. Droższe są poręcze przy użyciu drewna twardego. Średnia cena wynosi 55 zł za metr bieżący.

Kwoty, które zostały użyte w artykule zostały uśrednione i mają charakter typowo poglądowy. Ostateczne ceny należy ustalać bezpośrednio z fachowcem lub firmą budowlaną.