Schody, balustrady cennik

Poniżej prezentujemy ogólnopolskie ceny wykonania schodów i balustrad. Kwoty zostały uśrednione i zawierają podatek VAT.
usługa cena
Schody z klejonki - sosna - stopień + podstopień + lakierowanie 90 zł/mb
Schody z klejonki - drewno twarde 155 zł/mb
Montaż schodów 50 zł/szt
Poręcze - sosna - 4x6 + lakierowanie 28 zł/mb
Poręcze - drewno twarde 55 zł/mb
Schody na beton bez podstopnicy i wykończenia- dąb/ jesion 250 zł/ st
Schody na beton z 1/3 podstopnicy i wykończeniem – dąb/jesion 320 zł/ st
Schody na beton z podstopnicą i wykończaniem listewkowym – dąb/jesion 400 zł/st
Schody na beton z podstopnicą i wykończeniem wangowym- dąb/ jesion 470 zł/ st
Schody na konstrukcji drewnianej – proste – buk 350 zł/st
Schody na konstrukcji drewnianej zabiegowe – buk 425 zł/ st
Schody na konstrukcji drewnianej proste pełne – dąb/jesion 500 zł/st
Schody na konstrukcji drewnianej zabiegowe pełne – dąb/jesion 600 zł/st
Schody na konstrukcji stalowej 505 zł/st
Schody okrągłe drewniane 400 zł/ st

Schody, balustrady cennik

W trakcie ostatnich kilku lat schody nabrały szczególnego wymiaru – oprócz swojej funkcji użytkowej są postrzegane również, jako elementem kompozycji wnętrz i jego dekoracji. Bawiąc się formą, kształtem lub materiałem, z których są zrobione stopnie lub balustrady można tworzyć ciekawe wnętrza.

Jeżeli dom jest podpiwniczony niezbędnym elementem są również schody na zewnątrz budynku. W zależności od preferencji można się zdecydować na schody proste, zabiegowe lub kręte. W grupie schodów prostych można wyróżnić min. schody jednobiegowe. Stopnie schodów prostych najczęściej mają kształt prostokąta. Ten typ schodów najlepiej się sprawdza przy małej ilości stopni i wysokości kondygnacyjnej nie przekraczającej 3 m. Natomiast konstrukcja zabiegowa stanowi odmianę schodów dwubiegowych. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku kiedy nie chcemy, aby schody zajmowały zbyt dużo miejsca. Jeżeli na pierwszym miejscu stawiacie trwałość konstrukcji dobrym rozwiązaniem są schody kręte, które jednak mogą być mało wygodne zwłaszcza dla osób starszych.

Schody wewnętrzne można podzielić ze względu na kształt oraz zastosowaną konstrukcję. Ze względu na kształt możemy wyróżnić podobnie jak w przypadku schodów zewnętrznych: prosty- jednobiegowe, dwubiegowe, zabiegowe oraz kręte. Biorąc pod uwagę strukturę najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest konstrukcja żelbetonowa, wspornikowa lub drewniana.

Ceny wykonania schodów i balustrad zależą głównie od kształtu oraz użytego materiału. Przykładowo wykonanie schodów na konstrukcji stalowej kosztuje od 430 do 580 zł. Koszt schodów na konstrukcji drewnianej zależy od kształtu oraz rodzaju użytego drewna np. jeżeli użyjemy buku do budowy schodów na konstrukcji drewnianej – prostej będzie to kosztować średnio 350 zł. Jeżeli użyjemy dębu lub jesionu cena wzrośnie do 500 zł. Jeżeli interesują nas schody zabiegowe z buku należy liczyć się z wydatkiem rzędu 400 – 450 zł. Natomiast schody na konstrukcji drewnianej zabiegowej z dębu lub jesionu to koszt około 600 zł.

Należy również wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z wykonaniem poręczy i balustrad. Wykonanie metra bieżącego balustrady z sosny kosztuje około 28 zł. Jeżeli zdecydujemy się na poręcze z drewna twardego cena wzrośnie do nawet 50 zł za metr bieżący.

Proszę pamiętać, że kwoty podane w artykule mają charakter poglądowy. Ostateczne ceny należy ustalać bezpośrednio z wykonawcą. Koszty mogą być generowane przez elementy, które nie zostały uwzględnione w artykule.